تبلیغات
معجزه گفتار درمانی - لکنت زبان
معجزه گفتار درمانی
زبان آیینه روحیات انسانی است .گوتفرید ویلهلم
پنجشنبه 8 مهر 1389

لکنت زبان

پنجشنبه 8 مهر 1389

نوع مطلب :

نگاه اجمالی

لکنت زبان عمدتا و بطور کلی جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی آغاز شده و یک پدیده خاص دوران کودکی است. معمولا از سنین 2 تا 4 سالگی شروع می‌شود. لکنت زبان از مهمترین و متداولترین اختلالات تکلمی است. در سنین 6 تا 7 سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرسه می‌باشد به لحاظ ویژگیهای عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی می‌باشند. گاهی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی لکنت زبان داشته‌اند دچار لکنت زبان می‌شوند.img/daneshnameh_up/f/f8/Loknat.jpg
در واقع سن ، شرایط و ویژگیهای بلوغ نیز احتمالا در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر است. لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران است و در بررسی‌ها و تحقیقات مختلف نسبتی در حدود 70 درصد برای پسران و 30 درصد برای دختران ذکر گردیده است. بسیار دیده‌ایم که بعضیها به هنگام صحبت ، لکنت زبان دارند؛ یعنی زبان‌شان بر سر برخی از حروف گیر می‌کند. با چنین افرادی باید با ملایمت رفتار کرد؛ ولی متاسفانه عده‌ای هستند که کند زبانی را دستاویز شوخی و ریشخند می‌پندارند. کندی زبان در جایی پیش می‌آید که دستگاههای تکلم انسان دچار پاره‌ای از تشنج‌هاست؛ از اینرو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد می‌کند و پیوسته مکثی در میان صحبت روی می‌دهد. به هنگام چنین رویدادی معمولا انسان حرفی را که روی آن مکث ایجاد شده است، چندبار تکرار می‌کند.

انواع لکنت

لکنت کلونیک یا حالت تکراری در بیان کلمه

در این نوع از لکنت زبان کودک یک سیلاب از کلمه‌ای را (که معمولا اولین سیلاب کلمه را) با سرعت و تشنج تکرار می‌کند. مثلا کلمه پدر را چنین بیان می‌کند : پ پ پ پدر.

لکنت تونیک یا توقف در تلفظ

در این حالت در فعالیت عضلات تلفظی چند ثانیه توقف و سکون بوجود می‌آید و کودک دچار وقفه در تلفظ و ادای کلمه همراه با فشار ، کوشش و حرکات خاصی است. کودک مبتلا به این لکنت برای ادای کلمه شدیدا به خودش فشار می‌آورد و پس از لحظاتی سکون بطور ناگهانی و با تشنج کلمه را ادا می‌کند.

مراحل مختلف لکنت

کودکانی که دچار لکنت زبان هستند معمولا و از بدو پیدایش لکنت تا مرحله نهایی مراحل مختلفی را به شرح زیر می‌گذراند.

لکنتی که کودک پذیرفته است.

کودک در این مرحله متوجه می‌شود که برخی از حروف و کلمات را بطور غیرطبیعی تکرار می‌کند. اما به نظر می‌رسد که نگران حالت گویایی خودش نیست. کودک از این که اختلال تکلمی دارد ناراحت نبوده و رنجی نمی‌برد و کوششی هم برای رفع آن نمی‌نماید. در این مرحله ،‌ لکنت کودک معمولا همراه با اختلالات تنفسی و یا علایم و عوارض بیماری نمی‌باشد. نوع لکنت کودک در این مرحله بیشتر از لکنت تکراری است و به همین دلیل در این حالت برنامه‌های گفتار درمانی موثر است.

لکنتی که کودک در برابر آن عکس العمل نشان می دهد (لکنت پس رانده)

بتدریج که کودک بزرگ شده و دامنه مکالمات وسیع تر می‌شود به واسطه رفتار‌های خاص و فشارهایی معمولا از سوی همسالان ، والدین و معلمان متوجه کودک می‌شود، که کودک بطور قابل توجهی با تعجب و گاه همراه با دلسردی نسبت به چگونگی اختلالات گویایی خود عکس العمل نشان می‌دهد. مثلا به محض اینکه برخی از اعضای فامیل و نزدیکان و اطرافیان کودک متوجه می‌شوند که او لکنت دارد، رفتارها و واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. وی این واکنشها را درک کرده و بالطبع عدم اطمینان و تنش عضلانی او بیشتر می‌شود.

لکنت پیچیده و شدید

بتدریج که حرکات و رفتار ضمنی همراه با لکنت به صورت غیر ارادی ظاهر می‌گردد، شدت لکنت افزایش می‌یابد. به نحوی که کودک نسبت به همه موفقیتها و به همه کلمات و همه اصواتی که با عدم روانی و سلامت او در صحبت توام می‌شوند، حساسیت و نگرانی پیدا می‌کند. در این شرایط لکنت خود ، روز به روز پیچیده تر و شدیدتر می‌شود. بطوری که هر چقدر بیشتر نسبت به موفقیتها ، کلمات و جملات از خود نگرانی و ترس نشان می‌دهد، لکنت او بیشتر می‌شود و هر چقدر لکنت او بیشتر می‌شود نگرانی و ترس او از شرایط و موقعیتها و کلمات و اصوات افزایش می‌یابد.

علل لکنت

در واقع دلایل بروز لکنت زبان در کودکان ، تا کنون بطور دقیقی روشن نشده است. اما آنچه که تا حدودی مشخص است، آن است که لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد. بلکه همواره معلول علت بدنی ، عاطفی ، اجتماعی و یا ترکیب این عوامل است. بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتیهای عصبی و ناسازگاری‌های اجتماعی هستند. اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتیهای روانی علت لکنت زبان است و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار مشکل است. در بعضی از مواقع لکنت ربان ممکن است حاصل نارساییها و اختلالات دستگاه عصبی باشد و یا در مواردی نیز لکنت زبان از زمان کودکی در اثر بعضی ناهنجاریهای خفیف فیزیولوژیکی پدید می‌آید.

روشهای اصلاح و درمان لکنت زبان

امروزه از روشهای مختلفی برای اصلاح ، درمان و بازپروری اختلالات گویایی و لکنت زبان استفاده می‌نمایند. از جمله این روشها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

روشهای زبانی یا تلفظی

برای انجام این عمل بهترین هماهنگی‌ها بین حنجره ، گونه‌ها ، زبان و لب‌ها لازم است؛ اما همین که در این هماهنگی خللی ایجاد شود، زبان به لکنت می‌افتد. پیش از سن 4 یا 5 سالگی به‌ندرت معلوم می‌شود که کودک لکنت زبان دارد. کندی زبان بر اثر اختلال‌های بدنی یا برآشفتگی‌های عاطفی، در انسان رشد می‌یابد. گویا بتوان در پاره‌ای موارد ، کند زبانی را از راه آموزش برطرف کرد؛ یعنی به شخص مبتلا آموخت که چگونه آهسته آهسته چیزی را بخواند؛ آهسته آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود ، سخن بگوید و هر هجایی را با کمال دقت ادا کند.

همچنین به وی می‌آموزند چگونه به هنگام بند آمدن زبانش ، تنفس خود را تنظیم کند. بر اثر مطالعه درباره صوتها یا ترکیب صوتهایی که چنین مشکلی را فراهم می‌آورند، به پاره‌ای از تمرینهای مرحله‌ به مرحله‌ای ، برای خواندن دست یافته‌ایم که با انجام آن می‌توان تا حدود زیادی بر مشکل «کند زبانی» چیره شد. به هر حال ، درمان لکنت ‌زبان باید بوسیله متخصص انجام گیرد. این نکته نیز بسیار قابل توجه است که نباید مبنای عاطفی را در کند زبانی نادیده گرفت.

روش دو جانبه یا مکمل

در این روش به بازپروری و پرورش جنبه‌های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می‌شود. این روش بیشتر در مورد کودکان 3 تا 7 ساله استفاده می‌شود و معمولا نتایج ثمر بخشی دارد. هدف این روش در واقع پرورش دوگانه‌ای از قدرت و صحت تفکر ، قدرت و صحت بیان است. به عنوان مثال برای نیل به این منظور به کودک می‌آموزند که افکار خود را اصلاح و روشن دریابد، فقط افکار واضح و روشن خود را به زبان جاری نماید و کلمات و جملات را دقیق و رسا بازگو نماید.

روشهای روان درمانی

این روشها بویژه در مورد افرادی که دچار کشمکش‌های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند بکار می‌رود. روش روان درمانی برای کودکان سنین پایین ثمر بخش نمی‌باشد.

روش دارو درمانی

برخی اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت تنش‌ها و اضطراب و هیجانات عاطفی است. لذا داروهای آرام بخش می‌توانند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی به دور داشته و در نتیجه لکنت زبان او را تقلیل دهند.

رفتار درمانی

یکی دیگر از روشهای متداول و نسبتا جدید در اصلاح و بازپروری لکنت زبان روش تغییرات و اصلاحات رفتاری می‌باشد. نظریه مدافعان این روش در این است که یکی از علل لکنت زبان کودک رفتارهای سازش نایافته و یا ناهنجار اوست. لذا در این روش سعی بر اصلاح رفتارها و بالطبع تقلیل لکنت زبان کودک است.

روش خود درمان گری

این روش که در واقع می‌تواند نوعی روش رفتار درمانی نیز تلقی شود، بر این اساس استوار است که فرد لکنتی با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردها و نگرشهایش نسبت به لکنت خود به برنامه‌ای منظم ، مشخص و بطور جدی و مصمم تلاش کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.
Bitcoin Lifestyles Reviews
پنجشنبه 10 مرداد 1398 02:21 ب.ظ
I got this web site from my pal who shared with me about this web
page and at the moment this time I am visiting this site
and reading very informative content at this time.
RevPump Pills
پنجشنبه 20 تیر 1398 02:51 ق.ظ
I like this post, enjoyed this one regards for putting up.
http://learn.medicaidalaska.com/UserProfile/tabid/42/UserID/2438183/Default.aspx
چهارشنبه 5 تیر 1398 09:19 ب.ظ
Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool.

I'm impressed by the details that you've on this site.
It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles.
You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just could not
come across. What a great web site.
http://forums.thecustomsabershop.com/member.php?u=41954-StantonTroy3485
چهارشنبه 5 تیر 1398 05:55 ق.ظ
I really value your piece of work, Great post.
http://bit.do/BurkeKirkpatrick7461
چهارشنبه 5 تیر 1398 02:31 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you!
By the way, how can we communicate?
https://userscloud.com/e5sblv0yf9bf
چهارشنبه 5 تیر 1398 02:30 ق.ظ
Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design.
https://foursquare.com/user/542358538/list/medical-marijuana-comes-for-our-colorado-town
چهارشنبه 5 تیر 1398 01:59 ق.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up.
The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility
but I thought I'd post to let you know. The design look great though!
Hope you get the problem resolved soon. Kudos
Thrive Society Keto
سه شنبه 4 تیر 1398 11:28 ب.ظ
I used to be suggested this website via my cousin. I'm no longer positive whether this post is written by
him as nobody else recognise such certain approximately
my trouble. You're amazing! Thank you!
https://thriveketo.org/
سه شنبه 4 تیر 1398 11:28 ب.ظ
It is appropriate time to make a few plans for the long
run and it's time to be happy. I've read this submit and if I may I wish
to counsel you some attention-grabbing things or advice.
Perhaps you can write next articles relating to this
article. I want to read more issues about it!
NuRadiance Lift Cream
سه شنبه 4 تیر 1398 11:23 ب.ظ
I am thankful that I found this web blog, precisely the right info that
I was looking for!
http://originsketodiet.com
سه شنبه 4 تیر 1398 09:56 ب.ظ
This page really has all the information I wanted concerning this
subject and didn?t know who to ask.
https://heliuscream.com
سه شنبه 4 تیر 1398 09:51 ب.ظ
I like this website it's a master piece! Glad I noticed this on google.
http://ricardokuntz77.wikidot.com/blog:2
سه شنبه 4 تیر 1398 07:47 ب.ظ
I am glad to be one of many visitants on this outstanding
website (:, thanks for posting.
Keto Top Diet
سه شنبه 4 تیر 1398 04:34 ب.ظ
Good day! This is my first visit to your blog!
We are a group of volunteers and starting a new project in a
community in the same niche. Your blog provided us valuable information to
work on. You have done a wonderful job!
NuRadiance Lift Face Cream
سه شنبه 4 تیر 1398 04:08 ب.ظ
Howdy fantastic website! Does running a blog similar to this
require a massive amount work? I have no expertise in computer
programming but I had been hoping to start my own blog soon.
Anyway, if you have any suggestions or tips for
new blog owners please share. I know this is off topic but I just
had to ask. Thanks a lot!
http://www.windowshopgoa.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=234336
سه شنبه 4 تیر 1398 03:39 ب.ظ
I like this blog very much, Its a very nice office to read and get information.
thriveketo.net
سه شنبه 4 تیر 1398 03:37 ب.ظ
Undeniably consider that that you stated. Your favorite
reason appeared to be on the web the easiest thing to keep in mind
of. I say to you, I certainly get annoyed even as other folks think about issues that they plainly don't know
about. You controlled to hit the nail upon the highest
as smartly as defined out the entire thing without having side effect , folks
can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
ultratestxrpills.com
سه شنبه 4 تیر 1398 02:34 ب.ظ
I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts
in this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled
upon this site. Reading this info So i am satisfied to convey that I have an incredibly excellent
uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot definitely will
make certain to do not overlook this site and give it a
look regularly.
Bio Native Keto Shark Tank
سه شنبه 4 تیر 1398 02:01 ب.ظ
Ahaa, its good discussion on the topic of this article at this place at this
webpage, I have read all that, so at this time
me also commenting here.
eliteedgemaleenhancement.com
سه شنبه 4 تیر 1398 01:55 ب.ظ
Magnificent goods from you, man. I have understand your
stuff previous to and you are just too great.
I actually like what you've acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
I can't wait to read far more from you. This is really a wonderful website.
https://thrivesocietyketo.org
سه شنبه 4 تیر 1398 01:35 ب.ظ
Hi there, just became alert to your weblog via Google, and found
that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels.
I will appreciate in the event you proceed this in future.
Numerous folks can be benefited out of your writing. Cheers!
Origins Keto Diet
سه شنبه 4 تیر 1398 01:05 ب.ظ
Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design and style.
https://fitnessketodiet.org/
سه شنبه 4 تیر 1398 11:36 ق.ظ
I was just seeking this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally
I got it in your site. I wonder what is the lack
of Google strategy that do not rank this type of informative
sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.
https://elementlifeketo.net/
سه شنبه 4 تیر 1398 11:22 ق.ظ
Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily superb possiblity to read critical reviews from here.
It's usually so pleasant and also stuffed with amusement
for me and my office mates to search your blog the equivalent of thrice every week to
see the fresh tips you will have. And of course, I am just at all
times happy considering the perfect techniques served by you.
Selected 1 areas in this article are without a doubt the most impressive I have had.
visagemax.net
سه شنبه 4 تیر 1398 09:58 ق.ظ
Undeniably believe that that you said. Your favourite justification seemed to be on the net the easiest thing to take note of.
I say to you, I definitely get annoyed whilst other people think
about worries that they plainly don't realize about.
You managed to hit the nail upon the highest as neatly as
outlined out the entire thing with no need side-effects , other people can take a signal.
Will likely be again to get more. Thank you
eliteedgeme.com
سه شنبه 4 تیر 1398 06:26 ق.ظ
Amazing! This blog looks just like my old one!
It's on a entirely different topic but it has pretty
much the same layout and design. Outstanding choice of colors!
https://legendzxlpills.com/
سه شنبه 4 تیر 1398 06:02 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more
enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Fantastic work!
Elite Expanse No2 Booster
سه شنبه 4 تیر 1398 05:19 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for
quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
to your new updates.
Origins Keto
سه شنبه 4 تیر 1398 04:50 ق.ظ
I think the admin of this web page is genuinely working hard
in support of his web site, since here every material is quality based
data.
http://Dermatinantiagingcream.com/
سه شنبه 4 تیر 1398 04:22 ق.ظ
I read this post fully on the topic of the difference of most recent and
preceding technologies, it's remarkable article.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30